Fatih Direksiyon Dersi

31.05.2020
216

Fatih Direksiyon Dersi

Fatih direksiyon dersi almak isteyenlerin tercihi her geçen gün birebirden yana ağırlık kazanıyor. Sürücü kurslarında verilen eğitimler kişilerin trafiğe tam olarak çıkmaları için yeterli olmuyor. Bu yüzden de kişiler, birebir dersler alarak kendilerini trafiğe çıkmaya hazır hissetmeyi seçiyor.

Çoğu zaman ehliyet başvurusu, gerekli yaş şartını sağladıktan hemen sonra yapılıyor ve kurstan alınan eğitimler, ehliyet alamaya hak kazanılıyor. Fakat çoğu kişinin hali hazırda aracı olmadığı için ara veriliyor. Bu süre araç kullanılmadığında zaten tam olarak pekişmemiş sürücülük, sekteye uğruyor. Bu yüzden de araç sahibi olunduğunda ya da araç alınmaya karar verildiğinde birebir direksiyon dersi alınmaya yönünde seçim yapılıyor. İstanbul Sürüş Akademisi olarak bütün bu gereksinimlerde sürücülerimiz Fatih’in her neresinde olurlarsa olsunlar çözüm ortağı oluyoruz.

Birebir direksiyon eğitimine ihtiyaç duyulmasının bir diğer nedeni de sürücü kurlarındaki eğitimlerin sadece trafiğe kapalı alanlarda, basit sürüş tekniklerinin verilmesi şeklinde olmasından kaynaklanıyor. Orada eğitmenler kısa sürede, en temel bilgileri vererek kursiyerleri sınavlara hazırlıyor. Fakat İstanbul trafiği, eğitim alanlarından çok farklı oluyor. Kişi, bir anda akan, yoğun trafiğin içinde bulunmaktan korkabiliyor. Eğitmenlerimiz bütün bunların üstesinden gelmeniz için özveriyle çalışıyor, kişiye özel direksiyon dersleri sayesinde sizi usta sürücü pozisyonuna yükseltiyor.

Fatih Direksiyon Dersi Aşamaları

Fatih direksiyon dersi eğitimlerimiz çok yönlüdür. Kursiyerlerimiz tarafımıza ulaştıklarında onlarla birlikte bir ders planı planlıyoruz. Sizin müsait olduğunuz zamanları, başarıya en iyi ulaşacağımız yoğunlukta ayarlamaya çalışıyoruz.

Genel olarak ilk önce kursiyerlerimizin durumuna göre trafiğe kapalı pistte ya da trafik yoğunluğunun az olduğu bölgelerde teorik bilgilerin aktarımıyla başlıyoruz. Paneller, donanımlar, kumanda kolların, pedallar tanıtımı yapıyoruz. Araç kullanmaya başlamadan önce ayna, koltuk ayarı gibi yapılması gereken hazırlıkları anlatıyoruz. Bakış tekniklerini, direksiyon tutuş yöntemlerini paylaşıyoruz. Dur kalk ve vites değiştirme çalışmaları yapıyoruz. Yokuş kalkış tekniklerini gösteriyoruz. Dönüş ve şerit değiştirme uygulamalarını yapıyoruz. 1. Ve 2. Vites kullanarak 40-50 km civarı yol yapıyoruz. Bütün bunlar kursiyerlerimizin araçlarını tanımalarını, ön hazırlıkları nasıl yapacaklarını, temel kalkışların, duruşların nasıl olması gerektiğini öğrenmelerini sağlanıyor.

Daha sonra yine trafik yoğunluğunun az olduğu bölgelerde derslerimize başlıyor, ilk derslerde öğrenilenlerin tekrarlarını yapıyoruz. Fren mesafesi, frenleme teknikleri, vites küçültme, vites yükseltme detaylarını anlatıp uygulattırıyoruz. Geri vites kullanımı ve geri vites manevralarını gösteriyoruz. Yolda karşılaşılabilecek tehlikeler üzerinde duruyor, anlatıp neler yapılacağını aktarıyoruz. Değişik yük ve yol durumlarında uygun devir ve uygun vites kavramları üzerinde duruyor, uygulamalarını gösteriyoruz. Yine yol hakimiyeti, kavşaklar, dönel kavşaklar, yolda uygun şeridi seçme, sinyal verme üzerinde duruyor, çalışmalar yapıyoruz. Park denemeleri yapıyor, geliştirilmesine yardımcı oluyoruz. 1, 2, 3. Vitesleri kullandırıyoruz.

Artık sürücümüz temel bilgileri öğrenmiş ve uygulamış bulunur. Bu yüzden artık trafiğin biraz daha yoğun olduğu yerlere geçiş yapılır. Önceki dersler tekrar edilir ve akıcı trafik içinde arabalarla karşılaşılır. Sokak aralarında sürüş tatbiki yapılır. Yol durumuna göre bütün vitesleri kullandırırız. Park denemesini daha da pekiştirir, 70-80 km civarı yol alırız.

Fatih Direksiyon Dersi Veren Yerler

Fatih direksiyon dersi uygulamalarımızda gün geçtikçe iç yollara çıkmaya başlarız. Sollama, yol verme kurallarını anlatır, zamanla bütün vitesleri kullanırız. Her derste kat edilen yolu arttırırız. Her derste bir öncekileri tekrarlar, uygular ve üzerine yenilerini ekleyerek ders programı sonunda sürücülerimizin her yönüyle hem araçlarına hâkim olmalarını hem de trafikte tek başlarına dolaşabilmelerini sağlarız. Teorik ve psikolojik olarak kursiyerlerimizi hazırlarız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.