Fatih Trafikte Direksiyon Dersi

22.11.2020
146

Yeni araç sahibi olup trafiğe çıkabilmek için öncelikle ehliyet alıp Fatih trafikte direksiyon dersi alınması gerektiğinden sürücü adayları kursa kayıt olarak gerekli ders ve sürüş eğitimi alır.

Fatih trafikte direksiyon dersi

Fatih trafikte direksiyon dersi sürücü adaylarına trafik bilgilerini, trafik kurallarını, sürücülerin dikkat etmesi gereken kuralları öğreterek, öncelikle eğitim alanında direksiyon sürüş eğitimi verir. Trafiğe çıkmak için yeterli olup, araba sürmeye başlayan adaylarla kısa mesafede trafik akışının olduğu yollarda sürüş eğitimlerini sürdürerek, sürücünün yola kontrol ve hâkimiyetini ölçer. Bu arada araba sürmek kadar uyulması gereken trafik levha ve tabelalarda gerekli bilgiler tekrarlanarak, iyi bir şoför olabilmenin incelikleri hakkında bilgiler tekrarlanır.

İyi bir sürücü olabilmek için sürücünün arabaya oturduğunda ilk yapması gereken emniyet kemerinin takılma zorunluluğu, yolcuların da emniyet ve güvende olması için gereken önem vurgulanır. Aynaların şoförün görüş açısına göre ayarlanması, dikkat edilmesi gereken diğer önemli unsur olduğundan bu konuya da dikkat çekilir. Fatih trafikte direksiyon dersi hocaları tecrübe ve deneyimlerini sürücü adaylarına büyük bir titizlikle aktararak, yola hâkimiyet ve kabiliyetlerinde dikkat ve ışıkların, yayaların, yola ani çıkabilecek hayvanların olabileceği konusunda bilgi verir.

Yokuş iniş ve kalkışlarda arabanın nasıl kullanılacağı, diğer sürücü ve yayaların can güvenliğinin tehlikeye atılmaması gibi bilgiler araç kullanma esnasında tekrarlatılarak, yetersiz olan sürücüler için kurs sonunda direksiyon dersine devam etmesi konularında uyarılar yapılır. Sadece ehliyet alabilecekler için detaylı çalışmalar kısa ders saatlerinde yapıldığından, trafikte iyi sürücü olabilmek için ekstra kursa devam etmek gerekebilir.

Fatih trafikte direksiyon dersi bay ve bayan hocalar tarafından kurs araçlarıyla verilmektedir. Özel ders almak isteyen sürücü adayları araç alıp, kullanma konusunda zayıfsa kendi araçlarıyla derse devam etmek için hocalarla ders ücretini ödeyerek anlaşma sağlayabilir. Özel ders ücretleri kursa ödenebildiği gibi baz durumlarda hocaların bağımsız çalışanlarıyla dışardan anlaşma da sağlanabilir.

Şoför adayının kendine güveni tam sağladığında ya da hatasız ve eksiksiz araç kullanabildiği zamana kadar direksiyon dersi alması mümkündür. Yoğun trafik akışında kendisinin ve diğer yolcuların can ve mal güvenliği büyük önem taşıdığından, her araba sahibi olan kişi sürüş eğitimlerini tam almadan trafiği işgal etmemelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.